Nacházíte se zde: Město Zdice > O městě > Osobnosti > P. Vorel Josef

Vydán: 24. ledna 2006 6:51, rubrika: Město Zdice > O městě > Osobnosti

* 13.11.1801 v Opočně
+ 19.12.1874 ve Zdicích

Josef Vorel, kněz, buditel a hudební skladatel.
Název: P. Vorel Josef
Zdroj: Publikace Pavla Dušánka
Josef Vorel, kněz, buditel a hudební skladatel, se narodil v Opočně, kde získal i základní vzdělání. Jeho otec Jan byl učitelem na tamní farní škole. Josef Vorel nastoupil roku 1813 na piaristické gymnázium v Rychnově nad Kněžnou, pokračoval v Praze studiem filozofie a teologie. Na kněze byl vysvěcen roku 1825. Jako kaplan působil v Cerhovicích, Žebráku a Počaplech, v dubnu 1835 přichází do Zdic. Jeho velkým osobním přičiněním se po 150 letech stala zdická fara samostatnou. P. Vorel byl v roce 1846 jmenován farářem. Rád hrával na klavír, skládal písně, kostelní zpěvy a dokonce i taneční kusy. Pro zdické divadlo a zpěvácký spolek skládal písně. Spolu s učitelem Machálkem založil v roce 1857 vlasteneckou čtenářsko-pěveckou besedu Zdík. V kostele měl velmi dobrý sbor a orchestr. Na zdické faře se stýkal se známými vlastenci a buditeli, jako byli např. Chmelenský, Jungmann, Hněvkovský, bratři Nejedlí, Sedláček, Tomek, Erben a další. S K. J. Erbenem společně pracovali na jediné divadelní hře Erbena – Sládci. Hudební tvorba P. Josefa Vorla byla ve své době významná a velice populární. V Praze vyšlo r. 1834 tiskem jeho Šestero písní pro jeden hlas s průvodem piana, z duchovních skladeb Ave Sancta Maria, Ježíši skrytý v svátosti, Maria svatá Panna apod. Do dnešních dob se zachovala píseň Nad Berounkou pod Tetínem, dále jsou známé Vorlovy písně Že peníze světem vládnou, Pijme pivo s bobkem, jezme bedrník, Baso, baso bruč a další. P. Josef Vorel, jehož bohatý život byl naplněný vlastenectvím, hudební tvorbou a kněžskou činností, zemřel ve věku 73 let. Pohřben byl na zdickém hřbitově. Zásluhou studentů vysokých škol, kteří byli sdruženi v krajinském spolku Jungmann, byla v roce 1882 na zdické faře odhalena pamětní deska P. Josefa Vorla.

Zdroj: Pavel Dušánek, ZDICE RODÁCI A OBČANÉ, Město Zdice, 2005