Nacházíte se zde: Město Zdice > O městě > Osobnosti > Prof. MUDr. Schöbl Otto

Vydán: 24. ledna 2006 6:43, rubrika: Město Zdice > O městě > Osobnosti

* 27.8.1877 ve Zdicích
+ 11.10.1938 v Tokiu

Otto Schöbl, lékař – bakteriolog, vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník, se narodil ve Zdicích v čp. 116. Jeho otec František byl přednostou stanice Západní dráhy ve Zdicích, matka Josefa, byla dcerou hutního ředitele v Kladně. Otto František Jan Schőbl (tak se jmenoval celým jménem) začal navštěvovat obecnou školu ve Zdicích, ale gymnázium již studoval v Domažlicích, kam byl otec pravděpodobně služebně přeložen. V roce 1898 Schőbl vstoupil na lékařskou fakultu české univerzity. Promoval o pět let později už jako asistent prof. Hlavy. Díky svým výzkumům vzbudil pozornost u amerických lékařů, kteří tenkrát studovali v Praze. MUDr. Otto Schöbl mluvil velmi dobře anglicky, současně toužil po habilitaci, ale prof. Hlava ji odmítl. Zahořklý Schőbl odjel do Ameriky ke známým, kteří mu pomohli k místu profesora bakteriologie na filadelfské univerzitě a k místu pracovníka v ústavu pro výrobu očkovacích látek. Od roku 1912 se Schöbl věnoval výzkumu tropických chorob na Washingtonské univerzitě. Jako vedoucí bakteriolog byl vládou USA vyslán do hlavního města Filipín – Manily. Vědecká práce se mu zde dařila a v ústavu strávil 21 let. Jeho odborné práce byly publikovány a citovány v časopisech a monografiích. Uveřejnil 54 odborných prací s téměř dvaceti spolupracovníky různých národností. Zaměřil se především na původ a příčiny tropických chorob. Po velkém zemětřesení v roce 1925 prof. Schöbl byl vyslán Červeným křížem jako vedoucí výpravy do Tokia a Kalkaty. Následně přešel jako profesor bakteriologie na Tokijskou univerzitu. V Tokiu pracoval až do smrti. Prof.MUDr. Otto Schöbl zemřel v Tokiu ve věku 61 let, na neurčenou tropickou chorobu bez klinické a bakteriologické diagnózy.

Zdroj: Pavel Dušánek, ZDICE RODÁCI A OBČANÉ, Město Zdice, 2005