Nacházíte se zde: Město Zdice > O městě > Osobnosti > Prof. Gärtnerová Marie

Vydán: 23. ledna 2006 13:54, rubrika: Město Zdice > O městě > Osobnosti

* 16. října 1877 ve Zdicích
+ 22. února1965 v Kařezu

Marie Gärtnerová, česká operní pěvkyně, tanečnice, hudební pedagožka a profesorka.
Název: Prof. Gärtnerová Marie
Zdroj: Publikace Pavla Dušánka
Marie Gärtnerová, česká operní pěvkyně, tanečnice, hudební pedagožka a profesorka, se narodila ve Zdicích v čp. 52. Její otec Emanuel Gärtner pracoval jako řidič vlaku, později jako vrchní konduktér na dráze. Matka Antonie pocházela z mlynářského rodu od Rakovníka. Oprávněně lze předpokládat, že základní vzdělání získala Marie Gärtnerová ve svém rodišti. Od svých patnácti let se již věnovala studiu hry na klavír u Karla Slavkovského a Josefa Jiránka, hudební teorii pak u Vítězslava Nováka a zpěvu na Pivodově pěvecké škole. Studium zakončila státní zkouškou ze zpěvu a klavíru. Jako operní pěvkyně v začátcích zpívala pod jménem Romanová. Svoji uměleckou dráhu začala jako altistka v opeře v Lublani v letech 1901-1902, následně dva roky působila v novém českém divadle v Plzni, kde se však výrazněji neuplatnila. Přeškolila se na vysoko dramatický soprán ve francouzsko – italské škole u madame Francové – to bylo v letech 1902 – 1906. Brzy vyspěla ve znamenitou pěvkyni, především Straussových dramatických děl. Působila v opeře v Kolmanu, Barven a zejména ve Štrasburku (1910 – 1919), pohostinsky vystupovala v Drážďanech, Vídni, Lipsku, Berlíně, Amsterodamu, Haagu, Rotterdamu, Bernu, v německém divadle v Praze a jinde. Její pěvecké vystoupení vysoko oceňoval Richard Strauss, v jehož operách Elektra, Salome a Růžový kavalír dosáhla velkých úspěchů. V repertoáru měla čtyřicet velkých úloh. Vedle pěveckých rolí ve svých úlohách také tančila. Roku 1920 se Marie Gärtnerová stala učitelkou zpěvu na městské hudební škole v Plzni. Pak působila na plzeňské Hudební škole B. Smetany (1934 – 1959), tedy více jak 22 roky s přestávkou v letech 1951/54, kdy byla pěveckou poradkyní v divadle v Prešově. Upřímné přátelství ji vázalo k národnímu umělci Jindřichu Jindřichovi a také k pěvci Pavlu Ludikarovi. Profesorka Marie Gärtnerová byla výbornou sopranistkou. Bylo-li třeba, doprovázela se sama na klavír dokonce v nejtěžších partiích. Od roku 1960 žila Marie Gärtnerová v Pětidomí v Kařezu v rokycanském okrese, kde 22.února 1965, ve věku nedožitých 88 let, zemřela. Pochována byla do rodinného hrobu na novém hřbitově ve Zbiroze.

Zdroj: Pavel Dušánek, ZDICE RODÁCI A OBČANÉ, Město Zdice, 2005