Vlastenci z Podbrdska pro Národní divadlo

Článek ze ZN

V životě českého národa se odehrálo několik událostí, které právem stojí za zaznamenání. K jedné z nich patří vybudování Národního divadla v Praze. Bez jakékoliv cizí podpory si český lid vybudoval tento kulturní stánek z celonárodní sbírky.
Z podbrdského kraje byl především dovezen jeden ze základních kamenů vytěžený v Červeném lomu u Koněprus. Stalo se tak 16. května 1868.  Kameny z lomu posloužily již dříve k výstavbě reprezentačních budov ve Vídni a v Moskvě. Jako vyleštěný mramor byl použit na schodiště Obecního domu a v budově Státní banky v Praze. Symbolický kámen na slavnostně vyzdobeném voze odvezli do Prahy zástupci okresu, Sokolové z Berouna a Králova Dvora za doprovodu jezdců na koních ze Zadní Třebáně a z Bykoše.
Národní divadloNásledovala  finanční sbírka. Tady je třeba konstatovat, že to byly především malé obce jejichž obyvatelé přispěli relativně nejvíce. Radouš 50 zlatých,Vysoký Újezd 25 zlatých, Nový Jáchymov 39 zlatých, Lochovice přes 90 zlatých, Hostomice 60 zlatých. Dělníci z komárovských železáren vybrali 31 zlatých, Praskolesy 9 zlatých, Všeradice 5 zlatých a Osov 1 zlatý 50 krejcarů. Poměrně méně k počtu obyvatelstva bylo vybráno ve městech okresu. Chudí cvočkaři, které hlad a bída donutila v roce 1866 ke vzpouře, odeslali do Prahy na 4 500 ks hřebíků s prosbou, aby jich bylo použito při stavbě divadla.
Krátce po dostavbě Národního divadla, ještě ani nebylo slavnostně otevřeno, vypukl dne 12. 8. 1881 zničující požár. Jako by plameny hořícího divadla zasáhly srdce většiny obyvatel našeho podbrdského kraje. Chlustina, Sedlec, Čenkov, Bzová, Stašov a Rpety jsou prvními obcemi, které předávají na obnovu divadla velice slušný obnos. Třicet pět zlatých vybrali mezi sebou dělníci cementáren, zaměstnanci  textilky v Berouně věnovali 44 zlatých a z Panského mlýna 26 zlatých. Zvláštní výbor k tomu ustavený v Berouně dokázal do jednoho týdne shromáždit 1 531 zlatých. Hostomice poukazují 500 zlatých, Lounín 11 zlatých a Málkovy 20 zlatých. Přispěla i obec Mezouň a Svatá, shodně po 12 zlatých. Přispívali i bezejmenní lidé na venkovských zábavách, svatbách, nezůstává pozadu ani školní mládež.
Jak oheň nemohl zničit základní kameny divadla dovezené z historických míst celé naší země, tak nezničil víru prostých lidí, že bude Národní divadlo znovu obnoveno. Kéž by se něco z víry našich předků zachovalo pro současnou i budoucí generaci.

Vytvořeno: 5. 4. 2012
Poslední aktualizace: 5. 4. 2012 00:00