Ruský hřbitov ve Hředlích

Nejen o konci Napoleonova tažení

Když Napoleon přitáhl se svou armádou v roce 1812 do Moskvy, našel ji ze tří čtvrtin vypálenou, liduprázdnou a bez potravin. Nezbývalo mu nic jiného, než otočit svá vojska směrem západním a vrátit se domů dříve, než jej zahubí obávaná ruská zima. K rychlejšímu ústupu mu napomáhala ruská partyzánská vojska.

Konec Napoleonova tažení učinila o rok později bitva u Lipska, nazývaná také „bitvou národů“, v níž byl Napoleon poražen. Vyčerpaní, nemocní a ranění francouzští a ruští vojáci odcházejí z Německa do Čech, kde vyhledávají pomoc u dobrosrdečných lidí, především na vesnicích.. Přicházejí i do našeho kraje a nacházejí pochopení u sedláků a řemeslníků  ve Hředlích, v Chlustině a dalších obcích. Na následky úplavice umírají ve Hředlích 3 ruští vojáci, kteří jsou pochováni na místním hřbitově, který se nacházel mezi domy čp. 29, 30 a 28, tedy v místech, kde stojí prastará lípa.

Obecní hřbitov ve Hředlích byl určen jen pro lidi chudé a pro ty, kteří zemřeli na nakažlivé choroby. Jinak byli hředelští občané pochováváni na hřbitově v Žebráce. Ruský hřbitov, jak je často nazýván, je slovní nadsázkou vzhledem k počtu ruských vojáků zde skutečně pochovaných. Nicméně je povinností každého kulturního národa pečovat o hroby, či alespoň udržovat v živé paměti pro příští generace vzpomínku na oběti válek nejen z řad vlastních občanů, ale i příslušníků jiných národů. Jen život lidi rozděluje, v hodině smrti jsme si všichni rovni.

Hřbitov ve Hředlích byl v roce 1880 zrušen vydáním zdravotního říšského zákona. Poslední odpočinek ruských vojáků dnes připomíná jen tabulka na staré lípě s nápisem: „ Pod touto lípou jsou pohřbeni ruští vojáci, kteří při návratu z napoleonských válek v roce 1813 zemřeli.“

Vytvořeno: 22. 8. 2012
Poslední aktualizace: 22. 8. 2012 00:00