Na věky rozdělená voda

O rozvodí moří

Na svých cestách po České republice jsem poznal zajímavé umělecké výtvory, které provedením a ideou jsou ojedinělé nejen u nás, ale i v celosvětovém měřítku. Jedním z nich je monument věnovaný „rozvodí moří“. Čtenář tohoto článku si snad vzpomene na hodiny zeměpisu, kde se hovořilo o významu slov „rozvodí moří“, eventuálně „rozvodí řek“. Pomyslná čára táhnoucí se krajinou tvoří hranici od které dešťová voda odtéká do různých moří, mnohdy od sebe velice vzdálených.

Takovou pomyslnou čarou je „Moravská brána“ táhnoucí se od jihozápadu Moravy k severovýchodu, v nadmořské výšce kolem 300 m. Od města Hranice na Moravě přechází do Hornomoravského úvalu a končí v Ostravské pánvi. Tvoří hlavní evropské rozvodí moří. K připomenutí si této skutečnosti byl mezi městem Hranice a obcí Bělotín, při silnici na Ostravu, vybudován pomník spolu s odpočivadlem pro motoristy, který svým pojetím nemá ve světě obdoby. Voda po jedné straně vztyčené desky odtéká do místního potoka Ludina, pak do řeky Bečvy a Dunaje. Voda z tohoto místa končí svou pouť v Černém moři. Voda z druhé odvrácené strany desky odtéká do potoka Luha, následně do řeky Odry, která končí svou cestu na opačné straně evropského kontinentu v moři Baltickém.
Aby tvůrce památníku zdůraznil význam tohoto místa opatřil obě stěny nápisy.
„ Ta voda se už nikdy více nepotká a nenávratné bývá loučení lidí a vod. Stojíte na předělu moří.“ A druhý. „ Podivuhodné místo, kde se rozcházejí vody a kde se rozděluje déšť. Potoky spějí odtud na sever a na jih.“
V Čechách tvoří rozvodí moří šíje Špičáku a stěny Jezerní hory u Železné Rudy na Šumavě. Na jedné straně hory je největší šumavské Černé jezero, jehož vody končí řekou Labem v Severním moři. Z podstatně menšího Čertova jezera na opačné straně Jezerní hory odtékají vody naopak do Dunaje a s ním do moře Černého.
Brdy táhnoucí se od východu na západ středočeským prostorem, rozvodí moří nemájí. Tady lze hovořit jen o rozvodí řek, které odtékají z brdských vrchů do všech světových stran. Nakonec však jsou všechny vody z tohoto pohoří rovněž odváděny řekou Labem do Severního moře.

Vytvořeno: 4. 5. 2012
Poslední aktualizace: 4. 5. 2012 00:00