Výlet na Skalku nad Mníškem pod Brdy

Tip na výlet

Výlet na Skalku nad Mníškem pod Brdy
22. 1. 2012
Výlet na skalkuStart Řevnice náměstí a po zelené turistické značce kolem dětského hřiště se vydáme dnes na výlet . My jsem vyrazili kolem jedné hodiny a  v ten čas začalo sněžit s deštěm. No nic se nedalo dělat plán je plán tak vyrážíme. Po krátké cestě městem se dostáváme k Lesnímu divadlu v  Řevnicích a stoupáme ještě širokou mírně zasněženou cestou stále vzhůru .
Výlet na skalkuPoté se začínáme vnořovat hlouběji do svahu a podél potoka stoupáme v  hlubokém zářezu cestičkou směr Skalka. Tento úsek je docela náročný a  nutnost použití holí v zimě je na místě. Dnes sněží a jak sníh přikrýval listí a pod ním mokřiny občas jsme do některé zapadli. Co nás překvapilo bylo zasněžené okolí a po zdolání tohoto úseku, kde cesta vede souběžne se silnicí na Mníšek, již bylo sněhu hodně. Na to, že  dole ve městě Výlet na skalkunebylo po něm ani vidu ani slechu zde je zimní atmusféra jako od Lady.

Dále po zelené pod dráty vysokého napětí a jsme na místě. Krásný barokní areál Skalka se nám ukázal v zimní kráse a pak jsme si dali svařené víno u stánku , který je  celoročně v provozu a bylo nám fajn.

Výlet na skalkuVýhled na Mníšek je zastřený sněhovou nadílkou a větrem a tak se  obracíme na zpáteční cestu a po hodině rychlé chůze jsme dole v  Řevnicích a sníh tu není .

Krátké shrnutí celkem 6 km nahoru a 6 km dolu v středně těžkém terénu . Za sucha a dobrého počasí lze zvládnout i pro turistu začátečníka , avšak v zimě a za mokra je již nutná výbava tj. kvalitní boty a hole. Při mrazu je zde dost nebezpečných míst na uklouznutí po ledu,který je často po listím či sněhem .

Jiří Cysař
732 257 200