Cenu Karla Čapka obdržel Pavel Šrut

Článek ze Zdických novin

Pavel Šrut přebírá cenu Karla ČapkaVe čtvrtek 26. ledna letošního roku se stal prozaik, básník, překladatel, fejetonista, autor knih pro děti a písňových textů Pavel Šrut, laureátem Ceny Karla Čapka pro rok 2012. V Brožíkově síni Staroměstské radnici převzal krásnou bronzovou plastiku rozevřené knihy s oboustranným reliéfem portrétu Karla Čapka, jejímž autorem je akademický sochař Vladimír Preclík.  Ceremoniál se konal pod záštitou primátora Hlavního města Prahy.

Cena Karla Čapka byla založena v roce 1994 Českým centrem Mezinárodního PEN klubu a Společností přátel PEN klubu. Toto prestižní ocenění je udělováno každý sudý rok českým spisovatelům, kteří osobně i svým dílem "přispěli k tomu, aby se ve společnosti prosadily demokratické a humanistické hodnoty nebo aby byly ubráněny". Prvními laureáty se stali výjimečně zahraniční autoři - německý spisovatel Günter Grass a americký spisovatel Philip Roth. V roce 1996 obdržel ocenění Arnošt Lustig a po něm Jiří Kratochvil, Josef Topol, Ludvík Vaculík, Ladislav Smoček, Jiří Stránský, Václav Havel a Ivan Klíma.
Pavel Šrut se narodil v roce 1940 v Praze. V letech 1962-67 studoval na FF UK angličtinu a španělštinu. Poté tři roky pracoval jako redaktor v nakladatelství Naše vojsko. Od roku 1972 se věnuje literární a překladatelské činnosti ve svobodném povolání. V roce 1987 pobýval čtyři měsíce v USA na Univerzitě v Iowě.
Patří mezi spisovatele, kteří vstupovali do literatury v 60. letech. První báseň mu vyšla v roce 1960 v časopise Kulturní tvorba. V době normalizace měl omezenou možnost publikace, takže zveřejňoval převážně tvorbu pro děti a písňové texty. Některé texty pro děti vycházely pod pseudonymem Petr Karmín. Jeho sbírky (Malá domů, Houpací trojský kůň, Dechová cvičení) i soubory písňových textů vycházely v samizdatu. K širšímu okruhu čtenářů se mohl vrátit až po roce 1989.
Dnes má Pavel Šrut, který píše pro dospělé i dětské čtenáře, za sebou úctyhodnou tvorbu. Čtenářům představil více jak deset básnických sbírek, pro děti napsal přes tři desítky knih. Jeho díla byla několikrát oceněna. Dvakrát byl zapsán na Čestnou listinu IBBY (Mezinárodní sdružení pro dětskou literaturu) - roku 1992 za knihu Kočičí král a v roce 2006 za knihu Verunka a kokosový dědek. V letech 2004 a 2005 získal ocenění v soutěži dětských knih Zlatá stuha. Čtyřikrát byl nominován na cenu Magnesia Litera (2004, 2005, 2007, 2009), v posledně uvedeném roce cenu obdržel za pohádkový román Lichožrouti. Za knihy Zlá milá a Brožované básně mu byla udělena v roce 2000 cena Jaroslava Seiferta.
Pavel Šrut je znám také jako autor filmových a televizních scénářů k pohádkám, pro rozhlas připravuje literární pořady. Znalosti angličtiny a španělštiny zúročil při překladech knih anglické a americké literatury. Nelze opomenout jeho texty písní populární hudby. Jeho písňovou poezii použil pro své písně např. Michal Prokop (Kolej Yesterday, Bitva o Karlův most), Vladimír Mišík, Petr Skoumal a Luboš Pospíšil.
Přínos literární tvorby Pavla Šruta výstižně ocenil spisovatel Jiří Stránský, když při předávání Ceny Karla Čapka řekl: „V čase, kdy se nezletilí dorozumívají prostřednictvím esemesek, má Pavel Šrut nebetyčnou zásluhu na tom, že dětem vrací vztah k mateřštině."
S myšlenkou Jiřího Stránského zcela souhlasí redakce Zdických novin a Pavlu Šrutovi, který žije čtvrt století ve Zdicích, k udělení Ceny Karla Čapka upřímně  blahopřeje.
Jana Smíšková

Vytvořeno: 14. 3. 2012