110. výročí narození Josefa Poncara

O významném hudebníkovi a skladateli.

Josef PoncarV březnu letošního roku uplyne 110 let od narození známého skladatele dechové hudby Josefa Poncara. Pamětní deska, která byla na domě čp.148 v Chodouni odhalena z iniciativy rodné obce v roce 1997, připomíná, že se zde narodil 14. března roku 1902. Byl v pořadí třetím dítětem Josefa a Marie Poncarových, kteří měli celkem pět dětí - tři dcery. a dva syny.

Otec Josefa Poncara pracoval celý život na dráze jako topič. Byl zaníceným muzikantem, působil jako sólista na trombon a kapelník knížecí kapely strojíren v Komárově. Po něm zdědil syn Josef hudební talent. V sedmi letech začal pod jeho vedením hrát na housle, o rok později už hrál se svým o 8 let starším bratrem Karlem v otcově kapele. Snem malého Dole uprostřed J.Poncar, nad ním jeho otec, vlevo od něho bratr Karel. Tento snímek možná odhaluje tajemství pozdějšího úspěchu – vedle talentu i obdivuhodné muzikální klima v Chodouni kolem roku 1910muzikanta bylo mít vlastní kapelu. V 11 letech se mu to podařilo. Jeho kapela byla složená převážně ze starších chodouňských kamarádů.
V průběhu života se naučil Josef Poncar hrát na všechny dechové nástroje, kromě toho hrál i na violoncello a kontrabas. Nástrojem, který ho provázel celý život, byla baskřídlovka. První skladbu - polku „Při svitu“ - složil v 16 letech, rok po ní následovala známá polka Andulička. Sám později vzpomínal, že její motiv, aby ho Koncert kapely Josefa Poncara 23. 7. 1939 v zahradě restaurace na Čardě. Třetí zleva sedí Václav Zelenka, pátý starosta Josef Klatovský, dále Josef Poncar a skladatel Václav Vačkář. Ve druhé řadě zleva 2. František Sládek, 3. František Charvát, 6. p. Jedlička, 9. p. Červený. Zprava je ve druhé řadě 1. p. Červený z Chodouně, 2. Antonín Bartl, ve třetí řadě zprava 1. M. Merhaut, 3. p.Kreisinger z Knížkovic. nezapomněl, si tehdy ještě jako truhlářský učeň napsal na dřevěnou hoblinu. Z pera Josefa Poncara vyšlo na 150 skladeb dechové hudby, převážně polek a valčíků, ale nechybí také např. mazurky, tanga a pochody. Polkou „Já nemám nic“ získal v roce 1935 v soutěži gramofonové firmy Ultraphon I. cenu. Mezi nejznámější další polky patří „Karlíčku můj“, „Přes dvě vesnice“, „Chodouňská“, „Rézinka“, „Zdická polka“, „Když slyším klarinet hrát“, z valčíků připomeňme „Vy zvonky v Loretě“, „Ten večer májový“, známá jsou i tanga „Čekám, zda se vrátí“ a „Nad řekou hvězdy hoří“.
V roce 1927 začal Josef Poncar pracovat na dráze na smíchovském nádraží. Denní dojíždění z Chodouně, od roku 1940 ze Zdic, kam se s rodinou přestěhoval, bylo časově náročné. Melodie nových skladeb vznikaly i při jízdě do zaměstnání či domů, každý v muzikantské hlavě se rodící nápad bylo třeba rychle zaznamenat, doma pak rozepisovat. K posledním jeho skladbám patří pochod „Modrá armáda“, který věnoval železničářům. Věrný železničářům byl i svým skoro třicetiletým hraním na kontrabas v symfonickém orchestru pražských železničářů.
Velikou část svého muzikantského života věnoval Josef Poncar vedení kapel. Poncarova kapela - 50. léta„Kapelničení“ ukončil ze zdravotních důvodů po více jak 60 letech v roce 1975. V roce 1986 se jeho život 6. listopadu uzavřel. Je pochován na zdickém hřbitově blízko kapličky. Nově vzniklá ulice v severní části Zdic byla pojmenována po Josefu Poncarovi.
V roce 1999 byla založena kulturní akce „Poncarovy Zdice“. Město Zdice si tak každoročně v měsíci září připomíná tvorbu skladatele a kapelníka, jehož skladby jsou stále oblíbené a žádané pro jejich melodičnost a svěžest. Spolu s Poncarovými skladbami jsou na koncertu vždy Jaromír Vejvoda, Karel Vacek, Josef Poncaruváděny i skladby jeho hudebních současníků. Pravidelně jsou mezi nimi skladby Karla Vacka a Jaromíra Vejvody, s nimiž ho spojovalo nejen přátelství, ale dokonce i stejný měsíc a rok narození - Karel Vacek se narodil 21. března, Jaromír Vejvoda Králové české dechovky28. března. U příležitosti 100. výročí jejich narození byla vydána 6. března 2002 známka s portréty těchto tří králů české dechovky. Jestli se to v hudebním nebi dověděli, určitě byli potěšeni. Radost by jistě měli i z toho, že na Pražském jaru 2002 se uskutečnil ve Valdštejnské zahradě slavnostní koncert Hudby hradní stráže věnovaný jejich skladbám.
Milovníci české dechovky se mohou těšit na dvě nová CD, nazvaná „Josef Poncar známý i neznámý“. První nahrála kapela Lounská třináctka, druhé Plzeňská dvanáctka. Jako třetí vyjde smyčcové CD, na němž převážně známé skladby zazní v provedení orchestru Plzeňské filharmonie.

Jana Smíšková

První kapela  Josefa Poncara (2. zprava) sestavená z chodouňských kamarádů (kolem roku1917 )
Poncarova kapela na snímku z 2. 5. 1942. V čele kapely zprava Josef Poncar a Václav Zelenka. V pozadí Vinárna U Bacílků. Promenádní koncert ve Zdicích (křižovatka U Pelců)

Vytvořeno: 16. 3. 2012