40. výročí uvedení do provozu Úpravny vody Želivka

Film a krátká prezentace

Úpravna vody Želivka vyrobila za 40 let přes čtyři miliardy kubíků pitné vody
V letošním roce uplynulo 40 let od doby, kdy byla uvedena do provozu největší úpravna vody v České republice -- úpravna vody Želivka (ÚV Želivka). Svým maximálním výkonem 7 000 l/s se řadí i k největším úpravnám vody v Evropě.
Výstavba ÚV Želivka byla zahájena v roce 1965 investiční akcí „Zásobení hlavního města a středočeské oblasti pitnou vodou ze Želivky". Výstavba byla oficiálně ukončena v dubnu 1972 a slavnostní zahájení se konalo 25. května 1972, kdy byla uvedena do provozu první etapa souboru staveb - Vodní dílo Želivka. Pravidelné dodávky pitné vody byly zajišťovány od 1. února 1973. Původním výkonem 3 300 l/s surové vody byla již v I. etapě největší úpravnou v tehdejším Československu. Narůstající potřeba pitné vody v hlavním městě Praze si následně vyžádala investice, které zvýšily výkon ÚV Želivka více než dvojnásobně. Tato etapa výstavby byla uvedena do provozu 12. října 1987.

Krátký film o úpravně vody naleznete na:

Vytvořeno: 8. 7. 2012
Poslední aktualizace: 8. 7. 2012 00:00