Přehled kulturních akcí

Miss Bettingová   Lilian Malkina

O hře

(Un fil à la patte)
Vrcholný smíchotvůrce, mistr situační komedie, Georges Feydeau, má na scéně Divadla na Vinohradech své domovské právo. Jeho komedie povstaly z espritu Belle Époque, období zdánlivě bezstarostného rozmachu měšťanstva; stejný duch podnítil vinohradské měšťanstvo k výstavbě našeho divadla. Jakkoli bezstarostnost a důvěru v nekončící rozvoj zajištěný pokrokem smetlo zběsilé dvacáté století, rozumíme my, potomci zakladatelů moderní společnosti, touhám i starostem našich předků, všech těch advokátů, doktorů, generálů ve výslužbě, varietních umělkyň, modistek a sufražetek, které tvoří personál Feydeauových komedií, a když se smějeme zběsilým situacím, do nichž je vhání jejich milostné puzení na jedné straně a potřeba zachovat dekorum na straně druhé, smějeme se s pochopením sami sobě a svým vlastním rozporům.
Fernand de Bois v tomto feydeauovském komediálním strojku, produkujícím v šíleném tempu jednu nepatřičnou situaci výbušnější než ta předchozí, řeší vskutku svízelné osudové dilema: jak oznámit své milence, atraktivní varietní divě, že ji opouští, protože se žení s šlechtickou dcerou? A kdyby jen to: jak si má poradit s tím, že rodina jeho nastávající pozvala právě jeho nic netušící milenku na slavnostní večírek, kde má být svatba oznámena?
Vinohradskou scénu prošla úspěšně Feydeauova Dáma od Maxima a dvacet let na ní kraloval jeho Brouk v hlavě. Nyní se vracíme v novém překladu a v nastudování Tomáše Töpfera ke komedii, jež se zde úspěšně hrála v druhé polovině 80. let pod titulem Taková ženská na krku. Velký klasik komediálního divadla nás na velkém jevišti znovu přesvědčí, že i humor nostalgicky spojovaný se secesí, dokáže být zcela dnešní a pěkně kousavý.

Premiéra 6. ledna 2017

Za řízení Jana Kučery hudbu nahrál Epoque Orchestra