17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii

V předvečer Státního svátku - 17. listopadu, který je Dnem boje za svobodu a demokracii uctili zástupci města Zdice památku všech, kteří pro nás obětovali život při boji za svobodu a demokracii na místním hřbitově.

Na základě studentských demonstrací 17. listopadu 1939 nařídil Adolf Hitler zavřít vysoké školy v okupovaných Čechách a Moravě. Devět českých vysokoškoláků bylo popraveno, přes tisíc jich skončilo v koncentračních táborech. V roce 1941 byl 17. listopad prohlášen Mezinárodním dnem studentstva. Přesně o půl století později 17. listopadu 1989 začaly v Praze studentské demonstrace, které předznamenaly pád komunistického režimu v Československu. Začala sametová revoluce a  stavění základních pilířů opětovné demokracie. V předvečer Státního svátku - 17. listopadu, který je Dnem boje za svobodu a demokracii uctili zástupci města Zdice památku všech, kteří pro nás obětovali život při boji za svobodu a demokracii na místním hřbitově u pomníku obětí komunistického režimu v 50. letech a u hrobu por. pěchoty Josefa Vrby, který zahynul na barikádě v  Praze dne 10. 5. 1945.

Vytvořeno: 18. 11. 2017
Poslední aktualizace: 19. 11. 2017 23:03